با درود فراوان.شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که از ریموت کد فیکس استفاده نمایید یا کد لرن.کدام بهترند؟در ابتدا باید یاد آور شد انتخاب شما در ریموت وابسته به گیرنده آن می باشد.برای بعضی از گیرنده تنها می توان ریموتهای کد لرن استفاده نمود و برای بعضی دیگر ریموت لرن و در نمونه ای دیگر هر دو را می توان استفاده نمود.در ابتدا به مشخصات این ریموت ها می پردازیم.

در ریموت کد فیکس و کد لرن از یک باطری قلمی 12 ولتی کوچک و در ریموتهای بردبالا از یک باطری کتابی 9 ولت استفاده می شود.فرکانسهای کاری آنها 433 و 315 مگاهرتز می باشند بدین معنی ریموت می تواند در فرکانس کاری 315 مگاهرتز و یا 433 مگاهرتزکارنماید.برد آنها نسبت به اینکه از نوع ریموتهای معمولی باشند و یا ریموتهای برد بالا و نیز گیرنده متفاوت می باشند.در هر صورت  برد ریموتهای برد بالا بسیار بالاتر می باشند.در شکل زیر یه ریموت برد بالا به همراه گیرنده و آنتن و نیز کابل کوآکسیال را مشاهده می نماییدکه درمدارالکتروپمپ سه فازجهت خاموش/روشن کردن آن قرار داده شده است.

 

گیرنده و طریقه نصب آن در مدار فرمان الکترو پمپ را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید.

 

این گیرنده توسط کابل کوآکسیال به آنتن آن متصل شده است.ریموت مربوطه به شکلهای زیر می باشند.

این مجموعه با توجه به ماژول گیرنده خیلی حساس در گیرنده و نیز آنتن به طول 120 سانتی متر(درحالتی که آنتن باز است)و نیز قرار گرفتن آنتن در ارتفاع دو متری از سطح زمین در حالت فضای آزاد بردی تا 1500 متر(1.5کیلومتر)می تواند داشته باشد.گیرنده های کوچک و کم توان تری در بازار وجود دارند که دارای برد حداکثر تا 40 متر و یا 100 متر هستند که بسته به نوع استفاده انتخاب می گردند.انواع این گیرنده و ریموت را در فروشگاه ما می توانید بیابید.در مجموع ریموتهای کد فیکس دارای برد بیشتری نسبت به ریموتهای کد لرن می باشند.

 

معرفی کدهی کد فیکس :

در ابتدا باید این نکته را یاد آور شد که برای کد دهی یک دستگاه باید کدها همانند گیرنده لحیم کاری (کد دهی) شود و فرکانس کاری ریموت با فرکانس کاری دستگاه یکسان باشند تا ریموت با گیرنده مچ شود.

در شکل زیر به معرفی اجزای ریموت کد فیکس پرداخته شده است.آی سی به شماره PT2262راکه یک آی سی کد کننده هست را در تصویر می بینید.

8 پایه از این آیسی مربوط به کدهی می باشد وکدهی بصورت زیر انجام میگردد.در ابتدا به آرایش پایه های  PT2262 بر روی ریموت می پردازیم.به شکل زیر توجه نمایید.

دایره های خالی وسط ,نمایش دهنده پین های PT2262 می باشند.به تعداد حالتهای ممکن که بتوان پین گرد وسط را به پین مستطیل کناری خود متصل نمود و اینکه متصل ننمود کدایجاد کرد(حداکثر تعداد 3 بتوان 8 حالت ممکن است=6561 حالت مختلف).برای مثال در شکل زیر چند کد دهی درست و متفاومت و همچنین کد دهی غلط نمایش داده شده است.

در حالت اول ریموت در حقیقت خام می باشدچون هیچ لحیم کاری جهت اتصال آنها صورت نگرفته است ولی با این حال خود این حالت نیز  نوعی از کد هی می باشد که چون در  بدو تولید به این صورت می باشد کد خوبی نیست.چرا؟چون تمامی ریموتهای خریداری شده در زمان خرید دارای همین کد می باشند.پس چنانچه گیرنده را نیز بر اساس همین کد لحیم کرده باشیم هر ریموتی که خریداری می گردد و کد دهی نشده باشد به گیرنده ما مچ خواهد شد.یعنی امکان دار شخصی ریموتی بخرد و کد ندهد, چنانچه نزدیک گیرنده شما دکمه ریموت را فشار دهد,گیرنده شما نیز عمل خواهد کرد.زمانی که شما ریموتی خریداری نمودید باید با کد گیرنده یکسان نمایید برای این کار ریموت را همانند گیرنده لحیم می نمایید.مانند شکل زیر.

به سطح های L و H توجه نمایید.باید به ترتیب آنها یکسان باشد به تصویر زیر که لحیم کاری درست شبیه هم انجام شده ولی به H وL  توجه نشده است توجه نمایید.

در ظاهر کدها یکسان می باشد ولی چون سطح های H و L رعایت نشده اند کدها به صورت زیر می باشند.

و نکته آخر باید ترتیب پینهای PT2262 نیز علاوه بر رعایت سطح های L و H و یکسان بودن لحیم کاری نیز رعایت شود.اصولا گیرنده و فرستنده را به شکلی طراحی می کنند که بسیار راحت کنار هم قرار داده و تنها لحیم کاری کنید.

درمجموع باید برای مچ کردت ریموت کدفیکس به گیرنده به ترتیب زیر عمل می نمایید.

  • فرکانس ریموت باید با فرکانس گیرنده برابر باشد
  • کدها را دقیقا همسان با گیرنده  لحیم کاری می نمایید
  • برای یکسان لحیم کاری کردن مطمن باشید سطح های L و H  و نیز ترتیب پایه های باید رعایت شود.

حال یک مثال تصویری از کد دهی و معرفی قسمتهای مختلف می زنیم:

نمونه ربموت خام را در بالا می بینید.

حال گیرنده را ببینید

حال مانند گیرنده لحیم کاری می کنیم تا ریموت به دستگاه مچ شود

 

با سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 10 =

X