درود.در این نبشته به نحوه نصب ریموت و گیرنده بر روی پمپ آب می پردازیم.شاید واستون پیش آمده باشدکه بخواهیدپمپ آب استخر ویلا باغ را بصورت بیسیم روشن و پس از روشن شدن آن خاموش نمایید.شاید کشاورز باشید و در زمان تعویض سرها در آبیاری بارانی نیاز داشته باشید پمپ را خاموش و پس از تعویض مجددا , روشن نمایید و برای این کار مسافت طولانی تا محل پمپ باید طی نمایید و نیاز به دستگاهی دارید که بصورت بیسیم و از فاصله , این کار را انجام دهید.دستگاهای sms نیز بعلت هزینه داشتن مقرون به صرفه نمی باشد.بهترین گزینه استفاده از گیرنده و فرستنده های بیسیم می باشد.در زیر توپولوژی نصب و استفاده از آنها را خواهید دید.

در تصویر بالا گیرنده را در مدار فرمان متصل نموده و سپس می توانید با استفاده از کنترل آن اقدام به خاموش و روشن نمودن پمپ بصورت بیسیم و یا از روی تابلو برق نمایید.در زیر به نحوه اتصال دستگاه در مدار فرمان آن می پردازیم.ابتدا مدار فرمان و قدرت الکترو موتور را ببینید.

حالا مدار بالایی را به شکل زیر و با نصب گیرنده در مدار تغییر می دهیم.توجه نمایید تیغه NC یا نرمال کلوز آن در مسیر شاستی Stop سری می شود و تیغه NO یا نرمال اپن آن در مسیر شاستی Start موازی می شود.تغذیه دستگاه از نوع 220 ولت برق شهری می باشد که با یک کلید مینیاتوری به دستگاه متصل می گردد.کلید مینیاتوری برای این می باشد که زمانی که از دستگاه در زمان عدم حضور خود در محیط هستید,آن را قطع کنید تا از دریافت فرمان از ریموتهای مشابه جلوگیری نمایید.قابل ذکر می باشد که احتمال هم کد بودن دو ریموت بسیار کم و نزدیک به صفر می باشد ولی جهت اطمینان بیشتر انجام نصب کلید فوق الزامی است.

نکته:در این پروژه گیرنده باید از نوع مومنتالی (لحظه ای)باشد.بدین معنا که تازمانی که کلید روی ریموت فشار داده شده است رله مربوطه در گیرنده فعال و زمانی که کلید روی ریموت را رها نمودید رله نیز غیره فعال گردد.

 

.عملکرد مدار بالا بدین صورت می باشد زمانی که دکمه مربوط به فعال شدن رله Start را از روی ریموت فشار دهید , رله مربوطه فعال شده و باعث می گردد دوسر اتصال شاستی Start به هم اتصال داده شود که مانند این می باشد که شاستی Start فشار داده شده است که همین امر باعث روشن شدن الکتروپمپ آب می شود.زمانی که دکمه مربوط به فعال شدن رله Stop را از روی ریموت فشار دهید , رله مربوطه فعال شده و باعث می گرددمدار برق فرمان قطع گردد که همانند فشرده شده شاستی Stop از روی تابلو برق می باشد که همین امر باعث خاموش شدن الکترو پمپ آب می گردد. حال آنتن دستگاه را به دستگاه متصل نماییدآنتن توسط  کابل به آنتن و دستگاه متصل می شود.شکل زیر را مشاهده کنید.

کابل به طول 3 متر می باشد و جهت قرار دادن آنتن از فضای خراج از ساختمان می باشد.

نکته:مواردی وجود دارد که تابلو برق  و پمپ مربوطه درون ساختمان نصب شده است.حال جهت جلوگیری از افت مسافت (برد) باید آنتن را در خارج از ساختمان نصب نمود.

زمانی که آنتن را در فاصله 2 متری از زمین نصب نمایید و آنتن تلسکوپی آن را کامل باز نمایید(حدود 120 سانتی متر در زمان باز بودن کامل ارتفاع دارد) در فضای آزاد می توانید از فاصله 1500 متری به دستگاه فرمان ارسال نمایید و پمپ را خاموش و روشن نمایید.چنانچه نیاز به برد کمتر از 1500 دارید حتما آنتن را آنقدر جمع کنید تا در فاصله مورد نظر  عمل کند.

نمونه پروژه انجام شده را در تصاویر زیر مشاهده نمایید.

برای خرید این گیرنده و ریموت از به فروشگاه مراجعه نمایید و گیرنده و ریموت برد بالا را خریداری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 5 =

X