آیا شما می خواهید به آنچه اتفاق می افتد در خانه خود که کیلومترها از شما فاصله دارد گوش دهید یا سیستم آبپاش را در باغ خود فقط با یک تماس غیرفعال/فعال کنید. پس ماژول SIM800L GSM / GPRS به عنوان یک نقطه شروع خوب برای شما کار می کند تا بتوانید با IoT شروع کنید!

ماژول SIM800L GSM / GPRS یک مودم GSM مینیاتوری است که می تواند در تعداد زیادی از پروژه های IoT ادغام شود. شما می توانید از این ماژول برای دستیابی به تقریباً هر چیزی که یک تلفن همراه معمولی داشته باشد استفاده کنید. پیام های متنی پیام کوتاه ، برقراری یا دریافت تماس تلفنی ، اتصال به اینترنت از طریق GPRS ، TCP / IP و موارد دیگر!این ماژول از چهار باند GSM / GPRS پشتیبانی می کند ، بدین معنی که تقریباً در هر نقطه دنیا کار می کند.

بررسی اجمالی سخت افزار ماژول SIM800L GSM / GPRS:

در قلب ماژول یک تراشه سلولی GSM SIM800L از SimCom قرار دارد. ولتاژ عملکرد تراشه از 3.4 ولت تا 4.4 ولت است و این باعث می شود آن را به عنوان کاندیدای ایده آل برای تامین مستقیم باتری لیپو انتخاب کنید. این امر باعث می شود فضای مناسبی برای جاسازی در پروژه ها بدون فضای زیاد انتخاب خوبی شود.

تمام پین های لازم داده تراشه SIM800L GSM به هدرهای سطح 0.1 broken شکسته می شوند. این شامل پین های مورد نیاز برای ارتباط با میکروکنترلر از طریق UART است . ماژول پشتیبانی از سرعت baud از 1200bps به 115200bps با تشخیص Auto-Baud.

ماژول برای اتصال به یک شبکه به یک آنتن خارجی احتیاج دارد. این ماژول معمولاً با یک آنتن حلزونی تهیه می شود و به طور مستقیم به پین ​​NET در PCB لحیم می شود. این برد همچنین در صورت تمایل به دور نگه داشتن آنتن از برد ، دارای کانکتور U.FL است.

در پشت یک سوکت سیم وجود دارد! میکرو سیم کارت 2G فعال ، کاملاً کار می کند. جهت صحیح درج سیم کارت معمولاً روی سطح سوکت سیم حک شده است.

این ماژول فقط 3.3cm اندازه دارد اما مقدار قابل توجهی از ویژگی ها را در قاب کوچک خود قرار می دهد. برخی از آنها به شرح زیر است:

 • پشتیبانی از چهار باند: GSM850 ، EGSM900 ، DCS1800 و PCS1900
 • به هر شبکه جهانی GSM با هر سیم کارت 2G وصل شوید
 • با استفاده از یک بلندگوی 8Ω خارجی و میکروفون electret تماس های صوتی برقرار کرده و دریافت کنید
 • پیام های اس ام اس ارسال و دریافت کنید
 • ارسال و دریافت داده های GPRS (TCP / IP ، HTTP و غیره)
 • پخش رادیو FM را اسکن و دریافت کنید
 • انتقال قدرت:
  • کلاس 4 (2W) برای GSM850
  • کلاس 1 (1W) برای DCS1800
 • مجموعه دستورات AT مبتنی بر سریال
 • اتصالات FL برای آنتنهای سلولی
 • میکرو سیم کارت را می پذیرد

شاخص های وضعیت LED

در سمت راست بالای ماژول سلولی SIM800L یک LED وجود دارد که وضعیت شبکه سلولی شما را نشان می دهد. با نرخ های مختلف چشمک می زند تا نشان دهد وضعیت آن در چه وضعیتی قرار دارد:

هر 1 ثانیه چشمک می زند:این ماژول در حال اجرا است اما هنوز به شبکه سلولی وصل نشده است.

 

هر 2 ثانیه چشمک می زند:اتصال داده GPRS که درخواست کردید فعال است.

 

هر 3 ثانیه چشمک می زند:این ماژول با شبکه تلفن همراه ارتباط برقرار کرده است و می تواند صوتی و پیامکی ارسال یا دریافت کند.

 

انتخاب آنتن:

یک آنتن برای استفاده از ماژول برای هر نوع ارتباط صوتی یا داده و همچنین برخی دستورات سیم کارت مورد نیاز است. بنابراین ، انتخاب آنتن می تواند یک چیز اساسی باشد. دو روش وجود دارد که می توانید آنتن را به ماژول SIM800L خود اضافه کنید.

مورد اول آنتن Helical GSM است که معمولاً همراه با ماژول و لحیم کاری مستقیم به پین ​​NET در PCB است. این آنتن برای پروژه هایی که نیاز به صرفه جویی در فضا دارند ، اما در برقراری اتصال بسیار مفید است ، به خصوص اگر پروژه شما در داخل خانه باشد.

مورد دوم هر آنتن 3DBi GSM به همراه آداپتور U.FL به SMA است. می توانید این آنتن را به کانکتور u.fl کوچک وصل کنید که در گوشه سمت چپ ماژول قرار دارد. این نوع آنتن عملکرد بهتری دارد و اجازه می دهد تا ماژول خود را درون یک جعبه فلزی قرار دهید – تا زمانی که آنتن در خارج باشد.

منبع تغذیه برای ماژول SIM800L:

یکی از مهمترین قسمت های کار ماژول SIM800L تأمین انرژی کافی در آن است.بسته به اینکه در کدام حالت قرار دارد ، SIM800L می تواند یک وسیله نسبتاً قدرت باشد. حداکثر رسم جریان ماژول در هنگام پشت سر هم انتقال در حدود 2A است. معمولاً این مقدار زیاد نمی شود ، اما ممکن است در طول تماس های تلفنی یا 80 میلی آمپر در طول انتقال شبکه به حدود 216mA نیاز داشته باشد. این نمودار از داده اطلاعات خلاصه آنچه شما انتظار دارید:

حالت ها فرکانس مصرف فعلی
Power down 60 UA
Sleep mode 1 میلی آمپر
Stand by 18 میلی آمپر
Call GSM850 199 میلی آمپر
EGSM900 216 میلی آمپر
DCS1800 146 میلی آمپر
PCS1900 131 میلی آمپر
GPRS 453 میلی آمپر
Transmission burst 2 الف

از آنجا که ماژول SIM800L دارای تنظیم کننده ولتاژ پردازنده نیست ، یک منبع تغذیه خارجی با ولتاژ بین 3.4 ولت به 4.4 ولت تنظیم شده است (ایده آل 4.1V). منبع تغذیه همچنین می تواند منبع 2A جریان را افزایش دهد ، در غیر این صورت ماژول خاموش می شود. در اینجا گزینه هایی وجود دارد که می توانید برای درست کردن ماژول GSM خود در نظر بگیرید.

یکی از نکات جالب در مورد باتری های Li-Po این است که ولتاژ آنها به طور کلی در محدوده 3.7V – 4.2V است ، مناسب برای ماژول SIM800L. هر باتری لیتیوم یون / پلیمر با اندازه بزرگتر 1200 میلی آمپری و یا بزرگتر از بهترین است زیرا می تواند دامنه ولتاژ صحیح را حتی در طول 2 سنبله آمپر فراهم کند.

مبدل باک DC-DC:

هر مبدل DC-DC با ارزش 2A مانند LM2596 کار می کند. اینها بسیار مؤثرتر از تنظیم کننده ولتاژ بوش مانند LM317 یا LM338 هستند.

 

SIM800L ماژول GSM Pinout

ماژول SIM800L در کل 12 پین دارد که آن را به دنیای خارج متصل می کند. اتصالات به شرح زیر است:

NET : پینی است که می توانید آنتن حلزونی را به همراه ماژول ارائه کنید.

VCC : منبع تغذیه ماژول. این می تواند در هر نقطه از 3.4 ولت تا 4.4 ولت باشد. به یاد داشته باشید که اتصال آن به پین ​​5V احتمالاً ماژول شما را از بین خواهد برد! حتی در 3.3 ولت اجرا نمی شود! منبع تغذیه خارجی مانند باتری Li-Po یا مبدل های باک DC-DC با امتیاز 3.7V 2A کار می کند.

RST :  (تنظیم مجدد)یک پین تنظیم مجدد سخت است. اگر ماژول را در فضای بد کاملاً بدست آورده اید ، این پین را برای 100 میلیمتر کم انجام دهید تا یک تنظیم مجدد سخت انجام شود.

RxD : (گیرنده) پین برای ارتباط سریال استفاده می شود.

TxD : (فرستنده) پین برای ارتباط سریال استفاده می شود.

GND Ground Pin : باید به پین ​​GND در میکرو نیز متصل شود.

RING : به عنوان یک نشانگر حلقه عمل می کند. در اصل پین ‘قطع’ از ماژول است. به طور پیش فرض زیاد است و در صورت دریافت تماس پالس برای 120ms کم خواهد بود. همچنین می توان هنگام دریافت پیام کوتاه ، نبض را تنظیم کرد.

DTR : پین حالت خواب را فعال یا غیرفعال می کند. با کشیدن آن ، ماژول را در حالت خواب قرار داده و ارتباط سریال را غیرفعال می کند. با پایین کشیدن آن ، ماژول از خواب بیدار می شود.

MIC : یک ورودی میکروفون دیفرانسیل است. دو پین میکروفون را می توان به طور مستقیم به این پین ها وصل کرد.

SPK : رابط بلندگو دیفرانسیل است. دو پین یک بلندگو را می توان به طور مستقیم به این دو پین وصل کرد.

منبع اصلی مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

X