چند بار فیلم دیدید که کسی نیاز به غیرفعال کردن بمب داشته باشد؟ قهرمان در حالی که زمان می گذرد ، نمایشگر را تماشا می کند. خوب ، اگر متوجه شوید ، همه آن بمب ها در فیلم ها دارای صفحه نمایش هفت بخشی هستند. باید اینطور باشد! در غیر این صورت ، چگونه ممکن است یک قهرمان بداند که چقدر زمان باقی مانده است؟

شاید نمایشگرهای هفت قسمتی به اندازه کافی مدرن به نظر نرسند ، اما آنها عملی ترین روش برای نمایش اعداد هستند. استفاده از آنها بسیار آسان ، مقرون به صرفه و بسیار خواندنی است ، هم در شرایط نور محدود و هم در نور شدید خورشید.

یک مثال در دنیای واقعی که از صفحه نمایش هفت بخشی استفاده می کند ، ساعت معکوس معکوس در کیپ کاناورال ، فلوریدا است که ناسا برای فرود آپولو استفاده کرد.

نمای کلی سخت افزار:

بیایید مختصراً در مورد مشخصات و عملکرد آن بحث کنیم.نمایشگرهای 7 قسمتی در واقع فقط هفت LED هستند که در یک الگوی خاص قرار گرفته اند. در این حالت ، شکل عدد ‘8’ که همه ما با آن آشنا هستیم. به هر یک از هفت LED  ، یک قطعه گفته می شود زیرا وقتی روشن می شود ، بخشی از یک رقم عددی (اعشاری و هگزا) تشکیل می شود. یک LED اضافی گاهی اوقات برای نشان دادن یک نقطه اعشار استفاده می شود.

به هر یک از هفت LED موجود در نمایشگر یک قطعه موقعیتی داده می شود که یکی از پین های اتصال آن مستقیم از بسته پلاستیکی مستطیل شکل آورده می شود. این پایه های LED منحصر به فرد از یک تا تا g برچسب گذاری شده است که نشان دهنده هر LED جداگانه است. پین های LED دیگر به یکدیگر وصل شده و سیم را تشکیل می دهند تا یک سنجاق مشترک تشکیل شود.

برای روشن و خاموش کردن قسمت خاصی از نمایشگر ، شما پین مناسب را HIGH یا LOW تنظیم می کنید دقیقاً مانند یک LED معمولی. به طوری که برخی از قسمتها سبک خواهند بود و برخی دیگر تاریک می شوند تا الگوی شخصیت مورد نظر از عدد در صفحه نمایش ایجاد شود. سپس این به ما اجازه می دهد تا هر یک از ده رقم اعشاری 0 تا 9 را در همان صفحه 7 بخشی نمایش دهیم.

Seven Segment:

حال بیایید به پیکربندی بخش بپردازیم بنابراین می دانیم کدام پین ها کدام بخش ها را روشن می کنند. مشخص شدن نمایشگر 7 قسمتی به شرح زیر است.

ag & DP از میان 10پین ، 8 پین یعنی بخش های a ، b ، c ، d ، e ، f ، g و DP (نقطه اعشار) به پین ​​های دیجیتال میکرو متصل می شوند. با کنترل هر LED در قطعه متصل ، می توان اعداد را نمایش داد.

پین 3 و 8 به صورت داخلی متصل شده اند تا یک پین مشترک ایجاد شود. این پین بسته به نوع نمایشگر باید به GND (کاتد مشترک) یا 5 ولت (آند مشترک) متصل شود.

كاتدی معمولی (CC) در مقابل آنود (CA)

نمایشگرهای هفت بخشی دو نوع هستند: کاتد مشترک (CC) و آند مشترک (CA). ساختار داخلی هر دو نوع تقریباً یکسان است. تفاوت این قطبیت LED ها و ترمینال مشترک است. همانطور که از نام آنها پیداست ، کاتد مشترک دارای تمام کاتدهای LED ها در یک 7 بخش است که به هم متصل شده اند و آند مشترک همه آندهای LED ها را در یک 7 بخش متصل می کند.

در صفحه نمایش کاتدی مشترک ، تمام اتصالات کاتدی بخشهای LED به “منطق 0” / GND متصل می شوند. بخش های جداگانه سپس با استفاده از سیگنال HIGH / ‘منطق 1’ در پایانه های آنود (Ag) منفرد روشن می شوند.

در نمایشگر آند مشترک ، تمام اتصالات آند بخشهای LED با منطق “1” بهم متصل می شوند. بخش های جداگانه با استفاده از یک سیگنال زمین ، منطق “0” یا “LOW” به قسمت کاتب قسمت خاص (ag) روشن می شوند.

به طور کلی ، نمایشگرهای آند معمولی (نمونه ای که در آزمایش های زیر استفاده کردیم) محبوبیت بیشتری دارند زیرا بسیاری از مدارهای منطقی می توانند جریان بیشتری را نسبت به منبع خود فرو کنند.

همچنین توجه داشته باشید که یک نمایشگر کاتد مشترک جایگزینی مستقیم در یک مدار برای یک نمایشگر آند مشترک و بالعکس نیست ، زیرا همان اتصال LED ها به عکس است ، و از این رو انتشار نور صورت نمی گیرد.

نمایش 7 بخش چگونه کار می کند؟

بسته به رقم اعشاری که نمایش داده می شود ، مجموعه خاصی از LED ها روشن می شوند. به عنوان مثال ، برای نمایش رقم عددی 4 ، ما نیاز به روشن کردن چهار قسمت از LED مربوط به b ، c ، f و g داریم. بنابراین ارقام مختلف از “0 تا 9” و نویسه های “A تا F” را می توان با استفاده از یک نمایشگر 7 بخشه نشان داد.

در زیر جدول حقیقت ، بخشهای منفردی که برای تولید ارقام و کاراکترها باید روشن شوند ، نشان داده شده است. لطفاً توجه داشته باشید که جدول حقیقت برای نمایشگر 7 قسمتی با آند کاملاً بر خلاف نمایشگر 7 قسمتی کاتد مشترک است.

لینک مستقیم سایت اصلی:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 3 =

X