با درود فراوان.سری دوم آموزش سریع میکروSTM8S003F3P6 را شروع می کنیم.می پردازیم به توضیح پروگرامر ST-LINK و نحوه اتصال به کامپیوتر نحوه نصب درایور و نیز نحوه اتصال آن به میکرو.

نکته:در زمان نصب کامپایلر IAR , درایور و چند موارد دیگر نصب می شوند.اجازه دهید آنها در زمان نصب IAR نصب گردند.

نکته:بسته ST TOOLS را در پایین قرار می دهیم.اگر پس از مراحل زیر کامپایلر نصب نبود ST TOOLS را نصب کنید.

نکته:برای من پیش آمده که بعنوان مثال درایو را نصب کرده ام و همه چی به ظاهر درست بوده است و برنامه هم پروگرام میشد ولی کار نمیداد.پس از نصب ST TOOLS و پروگرام مجدد همان پروژه قبلی , برنامه کار نمود.

نکته:چنانچه شما اقدام به نصب IAR یا STV کنید ,  پروگرامر به صورت اتوماتیک نصب می گردد.

در عکس زیر شما یه پروگرامر ST-LINK را مشاهده می نمایید.

 

نحوه نصب درایور ST-Link:

در ابتدا پروگرامر را توسط سیم USB به کامپیوتر وصل می نمایید.LED روی پروگرامر قرمز رنگ و چشمک زن می شود و به این معنی می باشد که برای کامپیوتر معرفی شده نمی باشد.همچنین کادری مطابق شکل زیر در کامپیوتر باز می گردد که معرف عدم نصب پروگرامر می باشد.در مسیر زیر نیز عدم نصب بودن درایور پروگرامر مشخص می باشد.

مرحله اول:

مرحله دوم:

مرحله سوم:

در شکال بالا آیکون زرد رنگ کنار STM32 LINK به منزله عدم نصب بودن درایور پروگرامر می باشد.برای نصب درایور ابتدا فایل درایور را از پایین همین برگه دانلود نموده و UNZIP نمایید.وارد فولدر ST-LINKV2 USB driver1.0 for Windows7 and Windows8, 32 and 64 bits شده و در فایل موجود بر اساس 32 یا 64 بیتی بودن سیتم ویندوز خود همانند شکل زیر بر روی فایل مربوطه کلیک نمایید.

در پنجره باز شده (شکل زیر) بر روی NEXT  کلیک نمایید.

در پنچره بعدی بر روی install thid driver software anyway کلیک نمایید.(مطابق شکل زیر)

پس از آن با صفحه زیر مبنی بر نصب موفق درایور مواجه می شوید که با کلیک بر روی FINISH کار نصب به اتمام خواهد رسید.

نکته:پس از نصب موفق درایور بر روی سیتم LED روی پروگرامر به حالت قرمز دایم روشن در خواهد آمد.حال مراحل زیر را دوباره تکرار کنید.

مرحله اول:

مرحله دوم:

مرحله سوم:

توجه نمایید که پروگرامر نصب شده و آیکون زرد رنگ حذف گردیده است .

نکته:در بعضی مواقع بجای STMicroelectronics STLink dongle  کلمه STM32 LINK  مشاهده می گردد.

 

نحوه اتصال پروگرامر به میکرو:

پیشنهاد می کنم برد راه انداز برای میکرو STM8S003F3خریداری نمایید.چون پایه سازی برای اون صورت کرفته و شما می توانید در برد بورد قرار داده و سایر قطعات را به اآن وصل نمایید.ابتدا به معرفی قسمتهای مختلف و پایه های پروگرامر می پردازیم:

عکس فوق از فایل راهنمای پروگرامر UM1075 User manual شرکت ST برداشته شده است.

حال به معرفی پین های پروگرامر می پردازیم.

عکس فوق از فایل راهنمای پروگرامر UM1075 User manual شرکت ST برداشته شده است و کمی اصلاح شده است.

اخطار:در اکثر پروگرامر های موجود در بازار رنگهای آنها معرف نام  آنها مطابق شکل بالا می باشند ولی دلیل بر قطعی بودن این موضوع نخواهد داشت.کاربر محترم باید با استفاده از کاتالوگ پروگرام از ترتیب و نام پینها مطمـن شده و به میکرو متصل نماید.بعنوان مثال ما پروگرام با ترتیب رنگ و پین به شکل بالا را برای اتصال به میکرو STM8S جهت آموزش انتخاب نموده ایم.

سیمها و پین های فوق را مطابق اسم آنها دقیقا به پایه های هم اسم از میکرو STM8S (یا برد راه انداز)متصل می نماییم(مطابق شکل زیر)

و نیز چنانچه می خواهید خود برای میکرو برد(PCB)طراحی نمایید مطابق شکل زیر اقدم فرمایید.

نکته خیلی مهم:چنانچه خود اقدام به طراحی برد(PCB)  برای STM8 نموده اید حتما مطابق شکل بالا خازن 1UF را به میکرو متصل نمایید در غیره این صورت میکرو کار نحواهد نمود.پیشنهاد ما برای خازن1UF بدون قطب از نوع SMD و پک 1206 می باشد.

نکته:ولتاژ تغذیه برای این میکرو 3.3 ولت پبیشنهاد می گردد.با توجه به تجربه کار با این میکرو عملکرد بهتری با این مقدار ولتاژ از میکرو خواهیم داشت.

دانلود درایورST-Link

دانلود ST TOOLS

فیلم آموزشی رو نیز می توانید در پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

با سپاس فراوان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − دو =

X