با درود.برای بسیاری از نو آموزان پیش آمده که میکرو کنترل چیست و چه کارهایی میتوان با آن انجام داد؟برای روشن شدن این موضوع مثالی از مدار الکترونیک شامل میکرو  می زنیم و مدار آن را در دنیای واقعی نشان می دهیم.

ذر تصویر بالا یک نمایشگر سون سگمنت به میکرو متصل شده است.میکرو عدد 1223 را بر روی سون سگمنت نمایش می دهد.مورد استفاده این پروژه نمایش نرخ ارز و دلار و همچنین میزان خالی بودن پارکینگ های واقع در سطح شهر می باشد.در تصویر پایین تصویر واقعی از این پروژه را خواهید دید.

مثال دیگر متصل کردن سنسور دما و LCD به میکرو می باشد همانند آنچه در تصویر زیر می بینید.

در پروژه بالا میکرو دما را از محیط خوانده و بر روی  LCD نمایش می دهد.مجموعه این پروژه در حقیقت یک دماسنج دیجیتالی است.در زیر اجزای واقعی این پروژه به تصویر کشیده شده است.

کمی حرفه ای تر مثالی بزنیم.در شماتیک زیر یه سنسور دما و LCD و رله متصل به یک هیت به میکرو متصل شده است.این پروژه دمای محیط را در حدم معینی نگه می دارد.حال به چه طریقه ای این کار انجام میگردد.ایتدا میکرو دما را از سنسور گرفته و با میزان دمای مطلوب که در پروژه ما 37 درجه است مقایسه می نماید.اگر از دمای 37 درجه کمتر بود فرمان روشن شدن هیتر را از طریق روشن نمودن رله می دهد و همزمان درحال خواندن دمای محیط از سنسور می باشد.زمانی که دما حدود 37 درجه شد فرمان قطع را به هیتر می دهد.

ازاین پروژه می تواند در گلخانه ها استفاده نمود.شما می توانید بیسیم,دستگاه ارسال SMS و … ساخت.به نوعی می توانید برای سیتم های صنعتی و خانگی کنترل کننده هوشمند طراحی نمود.در فیلم زیر بصورت کامل تر در این باب صحبت شده است.لطفا تماشا کنید.موفق و پیروز باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

X